Tuesday Open

7:00PM

  • Our Tuesday Open club league allows for any team combination of men and/or women.
  • Teams are seeded into boxes (beginner, intermediate, advanced) and teams play one another in a round robin format.
  • After each box has been completed, teams are able to move up or down, depending on their win-loss record.
  • Points are also accumulated throughout the season to determine our aggregate banner winners at the end of the season.
  • These points are also used to determine who will play in the playoffs and who will play in the 4/40 playoffs.

LEAGUE REP: NEEDED – please contact the Club office

League Draw 2019-2020

Tuesday Open Box 2 – November 2019
Tuesday Open Box 1 – October 2019

Click for: League Rules 18-19

Click for: League Points System

Spares

If you would like to be a spare, sign-up sheets will be posted on the league bulletin boards.  You can also give your name and contact information to the office.

2019-20 Spare Fees TBA          Spare Registration TBA

2019-20 League Fees

League Fee: $395
RWC Members and individuals registering for 2 or more club leagues will receive discounts during registration.

Additional Fees
CurlBC/Curling Canada affiliation: $20 (pay only once per year per individual regardless of how many clubs/leagues a person is registered in BC)
Richmond Curling Club Facility Fee: $35 (pay only once per year per individual regardless of how many leagues a person is registered in at Richmond Curling Club)


Registration Opens September 4 

PAST WINNERS:

DSC_4135DSC_4130

2017-2018:
League Winners: Cody Tanaka, Shawna Jensen, Travis Cameron, Catera Park
Playoff Winners: Kelly McQuiggan, Kris Davis, Michelle —, Zach Umbach

2016-2017:
League Winners: Ken Watson, Jaime McLaren, Chris Chute, Roy Balluff, Dale Reiben
Playoff Winners: Steve Musgrove, Ian Baart, Sean Cornies, Guido Amantea

2015-2016:
League Winners: Kim Dennis, Heather Beatty, Jenn Allen, Erin Obsniuk, Dawn Mesana, Rob Dennis, Jami McMartin
Playoff Winners: Wayne Hogaboam, Karin Host, Brian McInnis, Betty Dharmasetia

2014-2015:
League Winners: Ken Watson, Jaime McLaren, Chris Chute, Roy Balluff, Dale Reiben
Playoff Winners: Ken Watson, Jaime McLaren, Chris Chute, Roy Balluff, Dale Reiben

2013-2014:
League Winners: Ken Watson, Jaime McLaren, Chris Chute, Roy Balluff
Playoff Winners: Ken Watson, Jaime McLaren, Chris Chute, Roy Balluff

2012-2013
League Winners: Adina Tasaka, Dwayne Uyede, Mark Yodogawa, Trevor Bakken, Ewa Bailey
Playoff Winners: Adina Tasaka, Dwayne Uyede, Mark Yodogawa, Trevor Bakken, Ewa Bailey

2011-2012
League Winners: Al Roemer, Lynda Roemer, John Reeves, Doug Roemer, Jim Graham, Gwen McFadyen
Playoff Winners: Al Roemer, Lynda Romer, John Reeves, Doug Roemer, Jim Graham, Gwen McFadyen

  • Member News

Vancouver Website Hosting and Website Design provided by Port 80 Solutions